برای تبلیغ در وب سایت ایمیل بزنید
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

به لیمو - پایگاه علمی سرگرمی و تفریحی آموزش درآمد کارآفرینی خلاقیت هنر خوداشتغالی
X
تبلیغات
رایتل

به لیمو, قلمه به لیمو, تولید قلمه به لیمو, فروش قلمه به لیمو, به لیمو, نشاء به لیمو, تولید نشاء به لیمو, فروش نشاء به لیمو

قلمه به لیمو

Verbenaceae

:تیره

Lippa citriodora – Aloysia citriodora

:نام لاتین

Lemon verbena – Herb Louisa

:نام انگلیسی

به لیمو

:نام فارسی

لویزه

:نام عربی

 

اشکال مصرف:

1-    دارویی: گیاه خشک- تازه  ، چای کیسه ای و شربت و  دارویی به نام به لیمو خالص در مراکش(5).

2-    آرایشی: ادکلن- استعمام با این گیاه- رفع خستگی چشم

3-    نوشیدنی ها: مشروبات- نوشیدنی های مطبوع به عنوان هضم کننده غذا

اکنون کرم آبرسان و رطوبت دهنده ای به نام  Verbena hydrolates در اسپانیا به قیمت 99/11 دلار ساخته شده است که کرم آرایشی است.

خصوصیات گیاهشناسی:

درختچه ای است پایا ، خزان کننده ، با ارتفاع 5/0 تا 2 متر . از مشخصه های این خانواده و این گیاه میتوان به ساقه های 4 گوش ،میوه سفت و پرچمهای 4 تایی که 2 به 2 بوده یعنی  (دی دینامند)

اشاره نحوه ، برگهای این گیاه ساده و فراهم و خشن بصورت مجتمع 2 تا 4 برگ بوده. گلهای کوچک که از خارج سفید و از داخل آبی مایل به بنفش است، گل آذین در منابع خوشه ای ، گرزن و حتی سنبله ذکر شده است. این خانواده با خانواده ی روناس و نعناغ شباهتهایی دارد.

جنس lippia   دارای 220 گونه میباشد.. البته در برخی منابع گونه های این جنس را 100 گونه معرفی کرده اند..

 

منشا و خاستگاه:

این گیاه بومی آمریکای جنوبی: شیلی، پرو و آرژانتین میباشد و اولین بار توسط اسپانیایی ها در سال 1784 میلادی از آمریکای جنوبی به اروپا آورده شد. این گیاه به نام پزشک گیاه شناسی بنام lippi که در حبشه به قتل رسید، نامگذاری شده است و citriodora به معنای شبه لیمو به خاطر بویش که شبیه لیمو است، نام نهادند

 

اکولوژی:

به لیمو گیاهی است مقاوم به سرما تا (5-) درجه سانتیگراد که گاها تا (16-) درجه سانتیگراد را در سمنان و کرج توانسته است تحمل کند). به آب و هوای ملایم و آفتابی و مصون از بادهای شدید نیاز دارد. در خاکهایی با بافت متناسب و عمیق و نیز در خاکهایی با زهکشی خوب، خشک و فقیر رشد میکند. اسیدیته مورد نیاز حدود 7 است. زمان گلدهی از جولای تا آگوست یعنی از مرداد تا شهریور میباشد. در یخبندان پرطاقت است. در ایران آنرا میتوان در جنوب فارس، شمال هرمزگان، جنوب غربی استان مرکزی، شمال خراسان، جنوب مازندران، مرکز گلستان و شرق گلستان کشت دارد

تکثیر:

جنسی: این گیاه به علت عدم جوانه زنی بذور، با بذر تکثیر نمیشود.

غیر جنسی: تکثیر غیر جنسی از طریق قلمه، خوابانیدن و پاجوش است. قلمه گیری یا خوابانیدن را میتوان از بعد از بهار در خزانه یا در صورت شرایط مساعد هوا در فضای آزاد انجام داد. البته قلمه گیری در اواخر پاییز توصیه شده که زمان مناسبی است و کاهش هزینه را در بر دارد، زیرا با یک پوشش پلاستیکی بستر قلمه گیری ابتدایی میتوان گیاه را تکثیر کرده و برای اول بهار به رشد مطلوب برسانیم. قلمه بعد از 3 تا 4 ماه از زمان قلمه گیری آماده انتقال به زمین اصلی است. زمان کاشت در زمین اصلی بعد از خطر یخبندان بهاره است که باید توجه داشت به لیمو به انتقال بسیار حساس است و بهتر است بعد از گلدانی کردن و یا داشتن امکانات بعد از یکسال از قلمه گیری آنها را به زمین اصلی منتقل کنیم. تعداد قلمه های مورد نیاز با توجه به فواصل کشت که اشاره خواهد شد، بین 17000 تا 62500 قلمه میباشد.

 

 

 

کاشت:

این گیاه به عنوان یک گیاه دارویی- معطر و زینتی کشت میشود. نیاز اصلی غذایی 200-150 کیلوگرم کود ازته، 300-250 کیلوگرم کود فسفر و 100-80 کیلوگرم در هکتار کود پتاس میباشد که کودها را قبل از کشت به خاک افزوده و شخم میزنیم. فواصل کشت در اسلونی با بهترین مواد موثره  cm 40*40 توجیه شده است که در هر 100 متر مربع میتوان 8/11 کیلوگرم برگ خشک و 3/119 میلی لیتر اسانس به دست آورد که با این فواصل حدود 62500 قلمه نیاز میباشد. اما در کشت مکانیزه و استفاده از حداقل ادوات کشاورزی و تحقیقات دیگر فواصل کشت 120-50*80-40 در نظر گرفته اند که قلمه مورد نیاز حدود 17000 تا 31500 قلمه است. سیستم آبیاری را بصورت فارو، قطره نیمه متحرک انجام داد.

 

داشت:

. نیاز آبی گیاه با توجه به فاکتورهای نیاز آبی بین 5-10 روز اعلام کرده اند. به لیمو به غرقابی شدن نسبتا حساس ا ست. بیماری خاصی برایش گزارش نشده است ولی دوآفت کنه هنگام نگهداری در گلخانه گزارش شده است. در پاییز بعد از برگ ریزان بهتر است گیاه از 10 تا 15 سانتی متر طوقه، هرس شود. در زمستانهای سرد برای جلوگیری از سرما زدن ریشه و گیاه بایستی روی اندام گیاهی را با برگ و کاه و کلش کاملا بپوشانیم.اگر گیاه دچار سرمازدگی شد،  با  آبیاری و کوددهی  مناسب و به موقع میتوان امیدوار به  جوانه زنی تاخیری گیاه بود.

 

برداشت:

برداشت گیاه را در سال میتوان 2 تا 3 بار انجام داد. در ماههای خرداد، مرداد و مهر که تعداد دفعات برداشت با توجه به شرایط تغییر میکند. بیشترین مواد معطر گیاه در زمان گلدهی است و برداشت از برگهای بالایی بهتر است صورت گیرد. برگها را باید در هوای آفتابی که بیشترین اسانس و عدم وجود شبنم است، برداشت نمود. برگها در هنگام جمع آوری نباید پاره شود. برگها را برای نگهداری در انبار بایستی حداکثر در دمای 35 درجه سانتیگراد خشک کرد. در هر 100 گرم برگ خشک از 81/0 تا 19/1 میلی متر اسانس بدست آمده بود. عملکرد برگ خشک در هکتار برابر 1200 کیلوگرم است. به علت هرس کلی گیاه، میتوان به خوبی گیاه را تا 8 و 9 سالگی برداشت اقتصادی نمود، البته تحقیقی در دست نیست. از هر 100 کیلوگرم برگ خشک به مقدار معادل 510 گرم اسانس بدست می آید.

 

پیشنهاد:

این گیاه را میتوان با مریم گلی دارویی واریته icterina   بادرنجبویه، ریحان، آویشن سرپله، نعناع، جعفری کشت همزمان ( مخلوط ) نمود.

 

قسمت مورد استفاده:

برگ – اسانس

 

ترکیبات یا مواد موثره:

به لیمو دارای 9/0 تا 5/1 درصد اسانس که شامل سیترال citral ، سینوئل cineol  لیمونن  limonen  ، جیرانیول geraniol میباشد که این گیاه دارای موسیلاژ، تانن و فلاونوئیدها میباشد و عاری از الکالوئیدها هستند.

به لیمو مراکش، از برگ گیاه با روش تقطیر با بخار بدست می آید.

 

ارزش دارویی:

از لحاظ ارزش دارویی، گیاه به لیمو نسبت به بادرنجبویه از سهم بیشتری از لحاظ کیفی برخوردار است. به علت رفع اختلالات حرکت دوده ای روده و معده بطور عالی بعلاوه خاصیت آرامبخشی و رفع افسردگی میباشد و خاصیت آرامبخشی و هاضمه به لیمو به علت وجود لیمونن میباشد.

 

تقلبات:

اسانس به لیمو غالبا با اسانس مرکبات  مخلوط  میکنند و در عطاریها به جای به لیمو ، بادرنجبویه

( برگ) به فروش میرسد و البته اسانس به لیمو و بادرنجبویه شبیه هم هستند.

 

 

گونه های دیگری از lippia :

L.dulcis  بومی مکزیک بوده و خلط اور میباشد.

L.scaberrima بومی آفریقای جنوبی بوده و بعنوان بند آورنده خون میباشد.

  • به لیمو
  • به لیمو
  • به لیمو
  • به لیمو
  • به لیمو
  • به لیمو
  • به لیمو
  • به لیمو
  • به لیمو

نشا, نشاء, فروش نشا, تولید نشا گیاهان دارویی, خرید نشا, نشا گیاهان دارویی, فروش نشا گیاهان دارویی, ارسال نشا گیاهان دارویی به سراسر ایران

 

تولید و فروش انواع نشا گیاهان دارویی

شرکت تعاونی زرین گیاه ارومیه آماده دریافت سفارش شما جهت تولید نشا انواع گیاهان دارویی می باشد.

شرکت تعاونی زرین گیاه ارومیه بر پایه دانش فنی روز و تجربه چندین ساله در عرصه تولید نشا گیاهان دارویی توانسته است تا با تولید کیفی انواع نشا گیاهان دارویی گامی بزرگ در نهادینه کردن فرهنگ جایگزینی روش های کشت سنتی با کشاورزی مدرن روز جهان بردارد. لذا از متقاضیان عزیز تقاضا می گردد  و جهت هماهنگی بیشتر اعلام آمادگی فرمایند. شرکت تعاونی زرین گیاه ارومیه بعد از عقد قرارداد، در هر میزانی توانایی تولید نشاءهای گیاهان دارویی مانند نعناع فلفلی، مریم گلی دارویی، بادرنجبویه، آویشن باغی، سرخارگل، سنبل الطیب، خار مریم، زوفا، به لیمو و بسیاری از گیاهان دارویی دیگر را دارا می باشد.

شرکت زرین گیاه ارومیه سالانه بالغ بر پنج میلیون عدد نشاء، قلمه و ریزوم گیاهان دارویی را با کیفیت بالا تولید می نماید.

بذر نشاهای تولید شده از شرکت های معتبر آلمانی خریداری شده و از کیفیت بالایی برخوردارند.

لیست نشاء های تولیدی شرکت زرین گیاه

ردیف

نوع نشاء تولیدی

روش تکثیر

نام انگلیسی

نام علمی

قیمت هر عدد نشاء (تومان)

1

اسطوخودوس

بذر

Lavender

Lavandula officinalis

200

2

گل راعی

بذر

St. John̕ s wort

Hypericum perforatum

70

3

بادرنجبویه

بذر

Balm

Melissa officinalis

70

4

زوفا

بذر

Hyssop

Hyssopus officinalis L.

70

5

شیشا

بذر

Tansy

Tanacetum vulgare L.

50

6

مریم گلی

بذر

sage

Salvia officinalis

100

7

آویشن باغی

بذر

Thyme

Thymus vulgaris

100

8

سرخارگل

بذر

Purple coneflowers

Echinanaceae purpurea

100

9

آرتیشو

بذر

Artickoke

Cynara scolymus

70

10

خار مریم

بذر

Holy thistle

Silybum marianum

80

11

سنبل الطیب

بذر

valerian

Valeriana officinalis

100

12

گاو زبان ایرانی

بذر

viper̕ s bugloss

Echium amoenum

60

13

به لیمو

قلمه

Lippia

Lippia citriodora

350

14

ریزوم نعناع فلفلی

ریزوم

Pepper mint

Menthea piperita

 

خرید بالای 10000 عدد نشاء، قیمت هر عدد نشاء طبق جدول بالا می باشد.

خرید بین 1000 الی 10000 عدد نشاء، بسته به نوع نشاء، قیمت هر عدد نشاء بین 200 الی 430 تومان می باشد.

خرید زیر 1000 عدد نشاء، قیمت هر عدد نشاء از هر نوعی 500 تومان می باشد.

آماده دریافت سفارش شما جهت تولید نشاء انواع گیاهان دارویی هستیم.