برای تبلیغ در وب سایت ایمیل بزنید
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

برای هفت سین،تنگ ماهی طراحی کنید! - پایگاه علمی سرگرمی و تفریحی آموزش درآمد کارآفرینی خلاقیت هنر خوداشتغالی
X
تبلیغات
رایتل

برای هفت سین،تنگ ماهی طراحی کنید!

مدآنلاین: برای تنگ ماهی کوچک‌تان چه اندیشیده‌اید؟ تنگ‌ ماهی درسفره هفت‌سین بیشتر از همه به چشم می‌آید. برای اینکه سال تحویل سفره هفت‌سین متفاوتی در خانه‌تان جلوه‌گری کند و دل هر میهمانی را ببرد، لازم نیست خیلی توی خرج بیفتید یا مغازه‌های فراوانی را زیرورو کنید. بهترین و آسان‌ترین راه‌حل این است که خودتان دست به‌ کار شوید و اجزای سفره را با سلیقه زیبای‌تان هماهنگ کنید.
دراین مطلب می‌خواهیم روش‌هایی را برای تزئین تنگ ماهی پیشنهاد کنیم. تنگ ماهی از آن دسته اجزایی است که حتما بعد ازجمع‌کردن سفره هفت‌سین هم می‌توانید از آن به عنوان یک شی‌ء تزیینی دست‌ساز خودتان درگوشه‌ای ازخانه یا روی میز پذیرایی استفاده کنید.  

 

اگر می‌خواهید تنگی را برای سفره عیدتان تزئین کرده و تا سال‌ها از آن استفاده کنید، مرسوم‌ترین شیوه، استفاده ازتکنیک نقاشی روی شیشه یا همان ویترای است. برای این ‌کارشیشه‌هایی را انتخاب کنید که روی‌شان حباب نداشته باشند. شما می‌توانید روی تمام سطوح شیشه‌ای نقاشی کنید؛ از یک سطح شیشه‌ای صاف گرفته تا یک بشقاب شیشه‌ای و استکان. برای شروع، اول تنگ ماهی را با مایع ظرفشویی وآب بشویید وخشک کنید. بعد تمام لکه‌های ریز روی آن را با پنبه‌ آغشته به شیشه‌شوی یا الکل پاک کنید.
بته‌جقه‌ روی تنگ: طرح مورد نظرتان را که می‌تواند طرح یک ماهی یا یک گل یا هرطرح انتزاعی‌ باشد کپی کنید یا اگر نقاشی‌تان خوب است، آن را روی کاغذ بکشید و در زیر سطح شیشه با استفاده از نوار چسب ثابت کنید. برای نقاشی روی شیشه شما به یک دورگیر که مانند خمیری پمادی‌شکل است، احتیاج دارید وهمین‌طوررنگ‌های مخصوص شیشه که ضد آب هستند. شما باید با استفاده از دورگیر، دورتادور طرح را بکشید و اجازه دهید تا خشک شود و بعد از آن طرح را رنگ‌آمیزی کنید.

 

جنس ایرانی بخرید: رنگ‌های مربوط به شیشه جزو رنگ‌های ارزان‌قیمت نیستند؛ پس برای ابتدای کاربهتر است ازرنگ‌های ایرانی که قیمت دوازده‌تایی‌شان کمتراز 30‌هزار تومان است، استفاده کنید. این رنگ‌ها مدت‌ها برای‌تان کارمی‌کنند اما رنگ‌های خارجی ازشفافیت وکیفیت بهتری برخوردارند. رنگ‌های ویترای حلّال ندارند؛ یعنی شما باید مستقیما از آن رنگ‌ها استفاده کنید واگردوست دارید رنگ‌تان را کم‌رنگ یا پررنگ‌ترکنید،بهتراست یک قوطی رنگ «بی‌رنگ» یا شفاف بخرید.این رنگ بی‌رنگ خودش یک رنگ است؛ پس حتما آن را جدی بگیرید چون خیلی به‌ کارتان می‌آید. یادتان باشد برای شست‌وشوی قلم‌موی رنگی حتما از تینر مخصوص استفاده کنید.

 فوت  کوزه‌گری برای یک خط صاف:  برای استفاده ازدورگیر باید آن را عمودی توی دست‌تان بگیرید. باید بتوانید خمیررا یکنواخت فشار دهید. استرس نداشته باشید و روی طرح تمرکز کنید. نوک دورگیررا درابتدای طرح قراردهید، آن را فشاردهید و همزمان دست‌تان را درامتداد طرح جلو ببرید. فشار یکسان و تسلط دست روی طرح وسپس بالاکشیدن دست؛ این تمام فوت وفن کشیدن یک خط صاف و تمیزاست. بعد ازکشیدن خطوط حدود یک ساعت وقت بدهید تا خشک شود و سپس کاررنگ‌آمیزی را شروع کنید.

 

بازی با رنگ‌ها:  برای رنگ‌کردن به یک قلم سرگرد احتیاج دارید. رنگ‌های مورد نظررا کناردست‌تان بچینید. مایع رنگ بسیارروان ورقیق است؛ پس مراقب باشید روی میزکاریا فرش‌تان نریزد چون پاک‌کردن آن غیرممکن است. شیشه را روی سطح کار بگذارید. برای رنگ کردن یک تنگ گرد باید درچند مرحله این کاررا انجام دهید. تنگ را به صورت افقی مقابل‌تان بگذارید یک بخش از آن‌را رنگ کنید واجازه بدهید تا درهمان حالت افقی خشک شود وبعدا بخش دیگررا شروع کنید. شما باید طرح دور یک تنگ را حداقل درسه مرحله رنگ‌آمیزی کنید چون درغیراین صورت، رنگ‌ها شُره می‌کند و از خطوط بیرون می‌زند.
ساده‌ترین راه برای تزیین تنگ ماهی استفاده ازخرده‌ریزهای تزیینی است. اول ازهمه یک چسب حرارتی دست و پا کنید و هرچه سنگ‌های تزیینی، روبان و اکلیل دارید، کناردست‌تان بگذارید. می‌توانید یک طرح ساده مانند طرح چند موج که انحنایی در خطوط‌شان دارند را روی کاغذ بکشید و ازداخل تنگ آن را بچسبانید. سپس روی خطوط را با چسب حرارتی، خط بکشید و بعد خط چسبی را به آرامی در ظرفی از اکلیل بغلتانید تا تمام آن خطوط اکلیلی شوند.

با استفاده ازچسب چند جای دیگر ازکار را هم به همین شکل وبا طرح‌های مورد نظرتان تزئین کنید. یادتان باشد این کارقابل شست‌وشو نیست وهنگامی که ظرف را زیرآب می‌گیرید،باید حسابی مراقب باشید تا هنرتان از بین نرود. هرچند برای استحکام بیشترمی‌توانید یک لایه چسب دیگرازچسب مایع، روی اکلیل‌ها کارکنید. درپایان هم با استفاده ازروبان یا نگین‌های تزئینی کار را تکمیل کنید.