برای تبلیغ در وب سایت ایمیل بزنید
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

طراحی صندلی برای ناراحت نشستن - پایگاه علمی سرگرمی و تفریحی آموزش درآمد کارآفرینی خلاقیت هنر خوداشتغالی
X
تبلیغات
رایتل

طراحی صندلی برای ناراحت نشستن  

مد آنلاین: سه دانشجوی طراحی یک صندلی طراحی کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند که عامدانه ناراحت طراحی شده و قرار است فرد را در حالت‌هایی با کشیدگی یا خمیدگی‌های ناراحت قرار دهد. این صندلی توسط جسیکا راس (Jessica Ross)، امیلی والاس (Emily Wallace) و کاترین هیلی (Cathrynn Healy) و در قالب برنامه طراحی داخلی در دانشکده هنر و طراحی جوردن استون در اوکلاهاما طراحی شده است.

این صندلی از نوار‌‌هایی از جنس چوب کاج ساخته شده که به شکل یک مارپیچ غیرمعمولی کنار هم پیچ شده‌اند. قسمت‌های انحنادار این صندلی باعث می‌شود فرد نتواند مکان راحتی برای نشستن روی آن پیدا کند و در هر حالت، چه نشستن روی صندلی و یا نشستن روی زمین و تکیه دادن به صندلی، حالت بدن ناراحت خواهد بود.

ایده این صندلی زمانی به ذهن راس رسید که مدت‌های طولانی روی میز کارش لم داده و در مقابل لپ تاپش، تمام بدن و عضلاتش کشیده شده بود. این تیم روی تاثیرات بلندمدت نشستن تحقیق کردند که معمولا کارمندان به آن دچار هستند. آنها در ابتدا تلاش می‌کردند راه حلی برای این مسئله پیدا کنند.

طراح این صندلی می‌گوید: «در آزمایش با زاویه‌ها و اشکال مختلف بدن، متوجه شدیم رسیدن به یک زاویه نشستن عالی دشوار است. هر زاویه‌ای به یک بخش از بدن کمک می‌کند اما بخشی دیگر را تحت فشار قرار می‌دهد. ما در مقام انسان بدن‌هایی داریم که برای نشستن در تمام روز طراحی نشده‌ است. طراحی بدن‌مان برای فعالیت و بودن در کنار همدیگر صورت گرفته است.»

این تیم طراحی بعد از رسیدن به این نتیجه که «چیزی به نام حالت نشستن کامل وجود ندارد» تصمیم گرفت صندلی خلق کند که عامدانه نشستن بر روی آن دشوار باشد. راس می‌گوید: «با اجبار کاربر به نشستن به شکل C خمیده، از همان اولین لحظه نشستن، این صندلی به کاربر امکان می‌دهد میزان ناراحتی و سختی این حالت نشستن برای بدن را درک کند.»

مترجم: علی جعفری