برای تبلیغ در وب سایت ایمیل بزنید
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

سرنوشت یک دختر بسیار زیبا در خانواده ای جدید - پایگاه علمی سرگرمی و تفریحی آموزش درآمد کارآفرینی خلاقیت هنر خوداشتغالی
X
تبلیغات
رایتل
سرنوشت یک دختر بسیار زیبا در خانواده ای جدیدبه گزارش خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: بر یتیم ترحم کن، دست محبت بر سر او بکش و از غذای خود به او بخوران تا قلبت نرم و حاجتت روا گردد.
در "شرع"  به کودک نابالغی که پدر خود را از دست داده باشد "یتیم" می گویند که اگر آن کودک به سن بلوغ رسیده باشد یا اینکه پدرش با وجود در قید حیات بودن سرپرست او نباشد دیگر یتیم خطاب نمی شود.  یتیم نوازی در آیات قرآنی و روایات بارها سفارش شده است و از این باب، حقوقی هم برای یتیمان در نظر گرفته شده است که در واقع این حقوق تکالیفی را بر گردن سایرین قرار می دهد. تکالیفی که قرآن کریم در قبال ایتام برایمان تبیین شده است، در عین اینکه به مراقبت های جسمی و تغذیه ای کودک توصیه می کند، ارضای تمایلات روحی و روانی او را هم مورد تاکید قرار می دهد.

دکتر امان الله قرائی مقدم، آسیب شناس اجتماعی معتقد است: کمک به افراد مستحق و ایتام از دیرباز در تمام کشور ها تحت عنوان "مدد کاری سازمان نیافته" رواج داشته است. جامعه  ما نیز چنین کمک هایی را ضمن تصدیق سفارشات دین اسلام دارای اهمیت دانسته و به آن عمل کرده است. در گذشته که نیازهای اقتصادی آنچنان گسترده نبود، فضای مسکونی وسیع بود و چند خانوار می توانستند با یکدیگر زندگی کنند و همچنین روابط  افراد نیز قوی تر بود، بستگان و نزدیکان کودکان یتیم، سرپرستی آن ها را بر عهده می گرفتند.


 قرائی مقدم در این باره می گوید: بعد از انقلاب صنعتی به دلیل ماشینی شدن زندگی و توسعه صنعت، مددکاری های سازمان یافته شکل گرفت. در واقع به دلیل مشکلات اقتصادی موجود و زندگی آپارتمان نشینی، سرپرستی از فقرا و یتیمان به دولت ها واگذار شد. نمونه آن تلاش و کوشش دولت برای ایجاد سازمان های مشخصی است که نیازمندان را مورد حمایت قرار می دهد. در کشور ما سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره) از جمله ارگان هایی هستند که این مسئولیت را به عهده می گیرند.