برای تبلیغ در وب سایت ایمیل بزنید
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

از شوخی عجیب مجری با وزیر تا قهر و دعوای فروتن و ساره بیات - پایگاه علمی سرگرمی و تفریحی آموزش درآمد کارآفرینی خلاقیت هنر خوداشتغالی
X
تبلیغات
رایتل

همه حاشیه‌های افتتاحیه سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر

از شوخی عجیب مجری با وزیر تا قهر و دعوای فروتن و ساره بیات

مدآنلاین/ ساناز صفایی: شب گذشته، تالار وحدت یکی از پرستاره‌ترین افتتاحیه‌های ادوار جشنواره فیلم فجر را تجربه کرد؛ مراسمی که جدای از خط اصلی و متن آن، از حاشیه‌ها هم در امان نماند. با گزارش اختصاصی مدآنلاین از همه آن‌چه در این شب گذشت و در رسانه‌ها منعکس نشد، همراه باشید.

   

وقتی ساره بیات با قهر و دعوا رفت
جنجالی‌ترین داستان افتتاحیه‌نبودن صندلی کافی برای همه مهمانان بود. بسیاری از ستاره‌های مشهور سینما که جزو مهمانان ویژه فرش قرمز بودند وقتی خواستند وارد سالن شوند با دست رد پرسنل سالن به سینه‌شان مواجه شدند؛ پرسنلی که می‌گفتند سالن پر شده و امکان ورود نیست. همین مسأله که البته طبیعتا چشم‌پوشیدنی نیست، باعث قهر و رنجنش بسیاری شد و تالار وحدت را با اعتراض ترک کردند. چهره‌هایی مانند محمدرضا فروتن، سحردولتشاهی، شبنم مقدمی، میلاد کی‌مرام، مینا ساداتی، حامد بهداد، باران کوثری، پانته‌آ پناهی‌ها و بسیاری دیگر مجبور به علت این‌که جایی برای نشست نداشتند تالار وحدت را ترک کردند و در مراسم حضور نداشتند. اما این بین بعضی‌ها هم حسابی اعتراض کردند و با بحث، قهر و دعوا رفتند. شناخته‌شده‌ترینِ این بعضی‌ها ساره بیات بود که به‌حق ناراحت شد و با بحث و ناراحتی این مجموعه را ترک کرد. محمدرضا فروتن هم گفت: «واقعا متاسفم. من بعد از سال‌ها در یک مراسم افتتاحیه به احترام دوستان حاضر شدم و بسیار زشت است که با بیست سال سابقه پشت در ایستادم در حالی که بسیاری از حاضرانی را که داخل نشسته‌اند، کسی نمی‌شناسد‌. طبیعتا رسم مهمان‌نوازی در هیچ کجای دنیا نیست که مهمان دعوت شود و بعد بگویند جا نیست، بفرمایید منزل‌تان!»


 

رونمایی از کار دست مهتاب کرامتی
احتمالا شما هم شنیده بودید که مهتاب کرامتی، ستاره مشهور سینما، مشاور هنری محمد حیدری، دبیر سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، است. اما این مشاوره صرفا در حد اظهار نظر و صحبت نبوده و تاثیرات بیشتر و عملی هم داشته است. [قبلا هم در مدآنلاین به اثرات مهتاب کرامتی بر این دوره از جشنواره پرداخته‌ایم]؛ یکی از این تاثیرات طراحی لباس ویژه برای پرسنل بخش‌های مختلف این دوره از جشنواره بوده که برای اولین بار در ایران اتفاق افتاده. شب گذشته، هم‌زمان با آیین افتتاح جشنواره از این لباس‌ها رونمایی شد. طراحی این لباس‌ها به دست مهتاب کرامتی، گلنوش صالحی و لیلا نقدی انجام شده است. در مراسم فرش قرمز شب گذشته تالار وحدت بانوانی با مانتوهای کرپ یاس‌رنگ بلند و منقوش به طرح‌های کاشی‌های گل سرخی دوره قاجار از ستاره‌های سینمای ایران و دیگر مهمانان استقبال می‌کردند. پارچه این لباس‌ها تمام رنگ شده و نقوش آن چاپی است. رنگ این لباس‌ها با رنگ سیمرغ جشنواره که در سه رنگ آبی، بنفش و زرشکی است، هم‌خوانی دارد و در عین حال حس ایرانی اصیلی را به مخاطب منتقل می‌کند. پرسنل پذیرایی کت و شلوار و کت و دامن‌های مشکی پوشیده بودند و شال‌های یاسی از جنس و طرح لباس همکاران‌شان، در بخش استقبال از مهمانان، به گردن داشتند. 


 

شکلات با طعم فخیم‌زاده
قبل از این‌که مهمانان وارد سالن بشوند، در لابی‌های تالار وحدت از آن‌ها پذیرایی شد. این پذیرایی اما مثل رسم هر ساله شیرینی دانمارکی و چای نبود و از مهمانان با قهوه اسپرسو با شیر یا بدون شیر و شکلات تلخ و شیرینی ماکارون پذیرایی می‌شد. اما این پذیرایی بسته‌بندی‌های جذابی داشت. تمام شیرینی‌ها، شکلات‌ها، بطری‌های آب و لیوان‌های قهوه منقوش به آرم جشنواره و چهره ستارگانی بود که در این دوره از جشنواره، بزرگ‌داشتی برایشان برقرار شده یا خواهد شد. یعنی شکلات و شیرینی با طعم شیرین رضا کیانیان، مهدی فخیم‌زاده، رویا تیموریان و محمدمهدی دادگو. اما پذیرایی این مراسم از انتقاد هم مبرا نبود. در حالی که در ورود از مهمانان پذیرایی شد اما بعد از چند ساعت وقتی مراسم تمام شد و مهمانان ساعت یازده شب با گلوی خشک، گشنه و خسته از سالن بیرون آمدند دیگر حتی یک بطری آب هم نبود که بتوانند گلویی تازه کنند و بساط پذیرایی جمع شده بود. این در حالی بود که با توجه به ساعت اتمام مراسم همه انتظار داشتند به سالن شام هدایت شوند. بخش پذیرایی هم زیر نظر مهتاب کرامتی که به نوعی میزبان این شب بود، اداه می‌شد. 

 

نویدمحمدزاده، بهنوش طباطبایی و بازار داغ سلفی 

بازار عکس‌های سلفی هم بین حاضران گرم بود. ستاره‌های خوش‌شانس این مراسم که توانستند صندلی برای نشستن پیدا کنند در حین سخنرانی‌ها و اجرای مراسم از سلفی‌گرفتن هم نمی‌توانستند بگذرند. نویدمحمدزاده با گوشی آیفونش یکی از این ستاره‌ها بود. او یکسری سلفی هم با مریم پالیزبان، هم بازی‌اش در فیلم «لانتوری»، که کنارش نشسته بود، گرفت. بهنوش طباطبایی هم با دور و بری‌هایش حسابی از خجالت سلفی در آمد. خلاصه ظاهرا سلفی دیگر یکی از آداب جدا نشدنی همه مراسم‌ها و گردهمایی‌ها شده است. 

 

معتمدآریا برای همسرش گریه کرد 

فاطمه معتمدآریا بی‌شک ستاره بی رقیب این مراسم بود. بعد از همه واکنش‌هایی که توهین عده‌ای در کاشان به او همراه داشت، دیشب هم سینما بار دیگر یک صدا پشت او ایستاد. معتمدآریا رکورد حضور روی سن را هم شکست و سه بار روی صحنه دعوت شد. او یک بار برای یادبود شهید سعید سیاح‌طاهری و تقدیر از همسر آن شهید به روی صحنه آمد. بار دیگر برای بزرگ‌داشت محمدمهدی دادگو، تهیه‌کننده سرشناس سینما و بار دیگر برای تقدیر از رضا کیانیان او را روی سن دیدیم. در این مراسم از همسران هر یک از چهره‌ها که بزرگ‌داشت‌شان بود هم تقدیر به عمل می‌آمد. نوبت به همسر دادگو که رسید، تهیه‌کننده «اجاره نشین‌ها» گفت: «می‌خواهم از این فرصت استفاده کنم و یادی از همسر بانو فاطمه معتمدآرایا، احمد حامد، بکنم که به عنوان مردی ایرانی قطعا روزهای سختی را می‌گذراند. او در همه این روزها سکوت و صبر کرده و خدا صابرین را دوست دارد». اما اسم احمد حامد که آمد بغض فاطمه معتمدآریا ترکید و اشک‌هایش سرازیر شد. او هم پشت میکروفن آمد و گفت: «در همه این روزها با همه اتفاق‌هایی که افتاد من اشکم در نیامد اما الان آقای دادگو با این صحبت‌ها اشک من را در آوردند. حقیقتا فشار همه هنرمندان روی همسرشان است، در مورد من که این فشار مضاعف است و خودتان می‌دانید چرا».

 

شوخی رضا کیانیان و معتمدآریا 

داوود کیانیان، برادر بزرگتر رضا کیانیان، موقع تقدیر از این بازیگر سرشناس سینما از فاطمه معتمدآریا دعوت کرد تا به روی سن آمده و سیمرغ کیانیان را بدهد. رضا کیانیان به مزاح گفت: «خیلی خوشحالم جایزه‌ام را از دست خانم معتمدآریا که پیشکسوت و بزرگتر من هستند می‌گیرم؛ من بازیگر نشده بودم که تئاترهای ایشان را روی صحنه می‌دیدم». معتمدآریا هم در جواب گفت: «من از بچه‌گی روی صحنه تئاتر بودم و خیلی پیرمرد و پیرزن‌ها می‌گویند ما خیلی سال است تو را خاطرمان می‌آید».

رویا نونهالی برای وزیر ارشاد جذاب بود یا «خواب و بیدار»؟ 

احسان کرمی دیگر تبدیل به مجری ثابت مراسم‌های این چنینی شده است. او شب گذشته با اجرای خوب و پرانرژی‌اش اجازه نداد مراسم برای حاضران خسته‌کننده شود. اما گاهی دیگر این‌قدر این انرژی زیاد می‌شد که فرصت را از دیگران می‌گرفت. در بخش تقدیرها، مهناز افشار و بهرام رادان هر یک جداگانه کرمی را همراهی کردند. در حالی که از چند روز پیش اعلام شد بود این دو ستاره سینما نیز قرار است در اجرای مراسم حضور داشته باشند اما طبق عادت همیشگی متنی که باید می‌خواندند دقیقه نود و هم زمان با برگزاری مراسم به دست‌شان رسید. مهناز افشار که نفر اول بود طبیعتا چون آمادگی نداشت کمی تپق زد و البته عذرخواهی کرد و گفت متن همین را تازه به دستش داده‌اند. او به شوخی گفت: «مطمئنم دیگر از من دعوت نمی‌کنند». کرمی هم به افشار تذکر داد بلندگو را روی میز نکوباند. رادان فرصت تمرین داشت و آماده‌تر بود. اما این بار کرمی دیگر خیلی به آقای سوپراستار فرصت عرض اندام نمی‌داد و مرتب صحبت را از او می‌گرفت و خود پیش می‌برد. کرمی با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم سر شوخی را باز کرد. زمانی که علی جنتی داشت درباره سریال‌های فخیم‌زاده صحبت می‌کرد گفت یکی از سریال‌هایی که از اول تا آخر آن را دیدم «خواب و بیدار» بود که کرمی اضافه کرد این مجموعه به ناتاشا [با بازی رویا نونهالی] معروف بود وزیر هم تایید کرد و افزود  که برایم بسیار جذاب بود و این بار کرمی به مزاحم پرسید سریال؟!

این مجری و بازیگر و صداپیشه «عزیزم ببخشید» در مجموعه کلاه قرمزی از ایرج طهماسب به عنوان چهره‌ای دوست‌داشتنی تمجید کرد و از حاضران خواست او را تشویق کنند و البته اضافه کرد می‌دانم برای این کار خارج از برنامه توبیخم می‌کنند.

 

جای فروزان خالی 

بخشی از این مراسم به کلیپی از در گذشتگان سال گذشته سینمای ایران اختصاص داشت. در این مجموعه از مرحوم فروزان نامی برده نشد اما عده‌ای از بین جمعیت فریاد زدند خانم فروزان یادتان سبز. این واکنش با تشویق حضار همراه شد و باعث شد کرمی بار دیگر آرزوی مغفرت و رحمت برای همه در گذشتگان سینمای ایران بکند. 

 

آن‌ها که منتظر کیانیان نماندند و باقی ماجرا

بازار گپ‌وگفت و شوخی بین همکاران در طول اجرای مراسم داغ بود و هر کسی با بغل‌دستی‌ها و دور و بری‌هایش صحبت می‌کرد. هومن سیدی بین رعنا آزادی‌ور و طناز طباطبایی، بازیگران جدیدترین فیلمش،‌نشسته بود و با طباطبایی صحبت می‌کرد. بهاره کیان‌افشار و سحر قریشی در یک صندلی با یک ردیف فاصله نشسته بودند و هر از گاهی با هم صحبت می‌کردند. نوید محمدزاده و مریم پالیزبان هم حسابی مشغول صحبت و خنده بودند. گوهر خیراندیش هم دور و اطرافش را از هم‌صحبتی بی نصیب نمی‌گذاشت. اما اشکان خطیبی کاملا جدی و اخم‌کرده نشسته بود و اصلا کسی جرأت صحبت با او را نداشت. بهنوش طباطبایی هم جزو شیطان‌های مراسم بود و آرام نمی‌نشست. اما همسرش، مهدی پاکدل، که در قسمت دیگر سالن کنار اندیشه فولادوند نشسته بود، آرام و بی‌سروصدا بود. کتایون ریاحی هم از شروع تا پایان مراسم این‌قدر متین و متشخص نشسته بود که می‌توانست سیمرغ متانت را به خود اختصاص دهد. اما بعضی از حضار مشهور که از طولانی‌شدن مراسم خسته شده بودند  برای بزرگ‌داشت کیانیان و تیموریان نماندند و سالن را خالی کردند، حتی چهره‌هایی مانند رعنا آزادی‌ور که سابقه همکاری با کیانیان در فیلم‌های مختلفی را داشت. 

 

ای وای مسعود کیمیاییه؟ چه‌قدر پیر شده! 

در قسمتی از مراسم، ویدیوکلیپی از بزرگان سینمای ایران مانند مسعود کیمیایی و داریوش مهرجویی پخش شد. این کلیپ‌ها همگی با زیرنویس نام شخصیت‌ها همراه بود و همین ماجرا، انتقاد برخی را برانگیخته بود که در این آثار تصویری با توجه به میزان شهرت بزرگان سینما، چه نیازی به معرفی آن‌ها به این صورت هست. همین انتقادها وقتی بالا گرفت، بین بازیگران و عوامل سینما پچ‌پچه‌هایی شکل گرفت، آن‌ها به یکدیگر چیزهایی می‌گفتند و می‌خندیدند. می‌گفتند البته با توجه به حضور خانم [...] در مراسم، حتی مسعود کیمیایی هم نیاز به معرفی دارد! اشاره آن‌ها به بازیگری بود که چندی پیش با حضور در برنامه‌ای پرطرفدار، نتوانسته بود هویت بزرگان سینمای جهان را از روی عکس‌های‌شان تشخیص دهد.