برای تبلیغ در وب سایت ایمیل بزنید
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

فیروزه شهربابکی‌ها به کام نیشابوری‌ها - پایگاه علمی سرگرمی و تفریحی آموزش درآمد کارآفرینی خلاقیت هنر خوداشتغالی
X
تبلیغات
رایتل

فیروزه شهربابکی‌ها به کام نیشابوری‌ها

» سرویس: استان ها - کرمان

از دیرباز علاقه به سنگ‌ها و گوهرهای گرانبها در میان ایرانیان طرفداران زیادی داشته ‌ است، در این میان فیروزه که از حدود 200 سال قبل از میلاد مورد استفاده جهانیان قرار گرفته است، سنگ آرزوهای تمام پادشاهان ممالک از زمان کورش و داریوش کبیر است که به عنوان هدیه از طرف آن‌ها به تمام سلاطین داده می‌شد.

  

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، در استان کرمان و در شهرستان شهربابک که قدمت آن به دوره ساسانیان برمی‌گردد علاوه بر تولید انواع صنایع دستی مانند سفال، صنایع چوبی، بافت قالی و قالیچه و صنایع چوبی به تازگی به لحاظ معادن فیروزه تراش سنگ‌های قیمتی نیز فعال شده است.

یکی از هنرمندان کرمانی در بخش تولید زیورآلات فیروزه‌ای به ایسنا می‌گوید: فیروزه از گذشته به دلیل داشتن رنگ آبی زیبا و درخشش چشمگیرش به سنگی شادی آور مشهور بوده است و خواص بسیار دارد و فیروزه شهربابک هم یکی از مرغوب‌ترین انواع فیروزه است.

شهابی ادامه می‌دهد: رنگ خالص آبی در فیروزه بسیار کمیاب و به همین دلیل نوع صاف و صیقلی آن بسیار با ارزش و قیمتی است.

وی با بیان اینکه این سنگ زیبا در مکان‌هایی بوجود می‌آید که میزان مس موجود در منطقه بالا باشد، می‌گوید: معدن سنگ فیروزه کرمان واقع در شهرستان شهربابک یکی از معدود معادنی است که سنگ آن از قیمتی‌ترین سنگ‌های فیروزه دنیاست.

شهابی ادامه می‌دهد: سنگ فیروزه شهربابک جزء سنگ‌های مرغوب تزئینی کشور به شمار می‌رود که متاسفانه ناشناخته مانده است و می‌بینیم فیروزه‌های مصنوعی چینی در بازارهای ما خودنمایی می‌کنند.

وی می‌گوید: از ویژگی‌های فیروزه می‌توان کمیاب بودن معادن آن اشاره کرد، سنگ فیروزه بهترین و منحصر به فردترین سنگ قیمتی است که در آن می‌توان رگه‌های زیبایی از اشکال، اشیاء گیاهان، درختان و... را یافت که این خصیصه فیروزه، موجب دوچندان کردن زیبایی و ارزش آن شده است ضمن آن‌که رنگ آبی فیروزه آن را از سایر سنگ‌ها متمایز و به آن ارزش بخشیده است و منجر شده تا به‌عنوان یک جواهر استفاده شود.

این هنرمند کرمانی می‌افزاید: در حال حاضر فیروزه شهرستان شهربابک قابل رقابت با فیروزه نیشابور است و هم‌اکنون چند کارگاه در سطح استان کرمان در زمینه سنگ فیروزه در حال فعالیت هستند.

شهابی با تاکید بر اینکه باید برای فیروزه شهربابک برندسازی انجام شود، می‌گوید: معتقدم فرآیند برندسازی امری بسیار مهم است که ضمن هویت بخشی به یک محصول، باعث به رسمیت شناخته شدن آن و همچنین تشخیص محصول از محصولات رقیب در بازار می‌شود، در شرایطی که سنگ فیروزه شهربابک از کیفیت بالایی برخوردار است، و شهربابک از نظر تولید سنگ فیروزه با شهرهای دیگر کشور همچون نیشابور رقابت می‌کند، متاسفانه شاهدیم که فیروزه شهربابک با نام فیروزه نیشابور در بازار فروخته می‌شود و این نشان می‌دهد که ما برای این محصول ارزشمند کاری نکرده‌ایم.

وی که فیروزه شهر بابک را یکی از ثروت‌های منحصر به فرد استان کرمان می‌داند، ادامه می‌دهد: هر چند برپایی نمایشگاه‌های صنایع دستی در سال‌های اخیر توانسته سنگ فیروزه این شهرستان را به علاقمندان و گردشگران به عنوان صنایع دستی معرفی کند اما باز هم برای معرفی این سنگ ارزشمند اقداماتی بیشتری باید انجام شود.

وی با بیان اینکه فیروزه شهربابک پتانسیل خوبی برای ارزآوری و اشتغال پایدار در بین جوانان است، می‌گوید: در زمینه فیروزه تراشی 54 تعاونی در شهرستان وجود دارد که اگر هر تعاونی حداقل پنج نفر را به کار گیرد می‌توان 270 نفر را مشغول به کار کرد و با توجه به کمبود منابع آبی توجه به صنایع دستی و گام برداشتن در این مسیر می‌تواند در توسعه شهرستان و ایجاد اشتغال سهم بسزایی داشته باشد.

این هنرمند کرمانی می‌گوید: علاوه بر فیروزه سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی زیادی در استان کرمان یافت می‌شود که می‌توان با توجه بیشتر ارزش آنها را بالا برد.

نماینده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در شهربابک، فیروزه شهر بابک را یکی از ثروت‌های منحصر به فرد استان کرمان دانست و اظهار کرد: سنگ فیروزه شهربابک جزء سنگ‌های مرغوب تزئینی کشور به شمار می‌رود که توانسته زمینه اشتغالزایی 60 نفر را به‌صورت مستقیم و 60 نفر دیگر را غیرمستقیم فراهم کند.

مهدی حاج‌محمدی با بیان اینکه سنگ فیروزه شهربابک به نام فیروزه نیشابور به فروش می‌رسد، افزود: در بازدیدی که ازکارگاه‌های سنگ فیروزه انجام گرفت، مسئله ساماندهی و متمرکز کردن کارگاه‌های فیروزه تراشی و جلوگیری از خام فروشی و خارج کردن این سنگ گرانبها از شهرستان مورد بحث قرار گرفت.

این مسئول خاطر‌نشان کرد: کیفیت سنگ فیروزه شهربابک با فیروزه نیشابور برابری می‌کند و در کمال تأسف سنگ فیروزه شهر بابک در نیشابور به نام فیروزه نیشابور به فروش می‌رسد و در واقع سنگ فیروزه از شهربابک به نیشابور قاچاق می‌شود.

حاج محمدی با بیان اینکه در حال حاضر 9 کارگاه فیروزه تراشی در شهرستان و بعضی از روستا فعال است، اظهار کرد: برپایی نمایشگاه‌های صنایع دستی در سال‌های اخیر توانسته سنگ فیروزه این شهرستان را به علاقمندان و گردشگران به عنوان صنایع‌دستی معرفی کند.

به گزارش ایسنا، باید بپذیریم که در زمینه جواهراتمان کم‌کاری کرده‌ایم، چینی‌ها تمام سنگ‌ها را به صورت مصنوعی ساخته‌اند و در بازار به فروش می‌رسانند مثلا در مورد همین سنگ فیروزه چینی‌ها مواد سیاهی را به سنگ تزریق می‌کنند که این‌ها رگه نیستند و این در حالی است که سنگ فیروزه ایرانی که ارزش بسیار بالایی دارد در آشفته بازار کنونی مغفول مانده است.

گزارش از فرزانه لشکری، خبرنگار ایسنای منطقه کویر