برای تبلیغ در وب سایت ایمیل بزنید
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

آموزش ساخت تراریوم - پایگاه علمی سرگرمی و تفریحی آموزش درآمد کارآفرینی خلاقیت هنر خوداشتغالی
X
تبلیغات
رایتل

آموزش ساخت تراریوم

گلخانه مینیاتوری


تراریوم یک باغچه و فضای سبز کوچک درون خانه‌ی شماست. باغچه‌ای که به زیبایی منزل شما کمک می‌کند.


تراریوم

تراریوم، مجموعه‌ای از گیاهان سازگار است که در یک ظرف بسته یا حدوداً بسته رشد می‌کنند. تراریوم در واقع یک باغچه و فضای سبز کوچک درون خانه‌ی شماست. تراریوم ها برای افرادی مناسبند که دوست دارند خانه و یا محل کارشان را با گیاهان تزئین کنند،‌ ولی وقت کافی برای نگهداری از آن‌ها را ندارند.

وسایل مورد نیاز:

ظرف شیشه‌ای، صابون برای شست‌وشوی ظرف، شن، خاک

شیوه ساخت:

  

1- یک ظرف شیشه‌ای، مثلاً تنگ ماهی، آکواریوم، پارچ بزرگ بلور یا حتی شیشه مربا را برای این کار انتخاب کنید.

2- هرچه دهانه ظرف تنگ‌تر باشد، کار سخت‌تر است. کاشت گیاه داخل این ظرف‌ها را با انبر سیمی نازکی که خود می‌سازید، انجام دهید.

3- ظرف را با آب گرم و صابون شسته و خشک کنید. ظرف‌های نشسته، باکتری‌های مضر را وارد محیط تراریوم می‌کنند.

4- یک لایه یکنواخت به قطر 2.5- 1.5 سانتی‌متر شن کف ظرف بریزید. این شن به زهکشی کمک می‌کند.

5- 1 یا 2 قاشق غذاخوری زغال چوب فعال را روی شن بپاشید. زغال، هوا را تازه نگه می‌دارد و به خصوص زمانی که محیط تراریوم را بسته نگه می‌دارید، دارای اهمیت است.

6- به ظرف، خاک گل‌کاری اضافه کنید تا روی شن و زغال چوب را بپوشاند. مقدار این خاک سبک، باید یک چهارم عمق ظرف باشد.

7- گیاهان را قبل از درآوردن از گلدان اولیه، به دقت بررسی کنید تا کاملاً سالم باشند. گیاه را آرام تکان دهید تا خاک اضافی بدون صدمه دیدن ریشه‌ها از آن جدا شود. گیاه بیمار یا آفت زده را وارد تراریوم نکنید.

8- خاک را کمی گود کنید. گیاه را بکارید. دور ریشه‌ها را کاملاً بپوشانید. این مراحل را در مورد بقیه گیاهان هم تکرار کنید.

9- گیاهان و داخل ظرف را با اسپری آب تمیز کنید. خاک را با اسپری، خوب مرطوب کنید.

10- تراریوم را با اشیاء سرامیکی تزیین کنید.

در تصاویر زیر، چند نمونه زیبای تراریوم را مشاهده می‌نمایید. برای بزرگ‌نمایی تصاویر، بر روی آن‌ها کلیک نمایید.

تراریوم
تراریوم
تراریوم
تراریوم
تراریوم
تراریوم
تراریوم

 ساخت تراریوم و تولید شوینده گیاهی

ساخت تراریوم و تولید شوینده گیاهی

دهمین دوره از پروژه های دانش‌آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پرشور شما دوستان و علاقه‌مندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ها یاری نموده‌اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده های جالب، علاوه بر قدردانی از این دوستان نوآور، زمینه‌ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقه‌مند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح های جدید شما عزیزان هستیم.

 

نام ایده: ساخت تراریوم و بررسی تولید شوینده گیاهی از آن
نام ارائه‌دهنده/دهندگان: ملیکا خوری، فرشته محمدی، تارا طالبی
زمینه و نوع پروژه: بیوشیمی
درجه سختی: متوسط
نام مدرسه: دبیرستان ثامن


اگر از زندگی در محیط های آلوده و پرسر و صدای شهری خسته شده‌اید و کمی به آرامش نیاز دارید، حضور در طبیعت برای شما درست مثل یک قرص آرام‌ بخش عمل می کند. کافی است هفته‌ای یک ‌بار به یک محیط طبیعی قدم بگذارید و تعدادی گل‌ و گیاه زیبا و با طراوت ببینید تا در طول هفته سرحال و شاداب‌تر باشید اما اگر دغدغه ها، گرفتاری ها و مشکلات زندگی مجالی برایتان باقی نگذاشته که به طبیعت سر بزنید، بهترین راه این است که بخشی از طبیعت را به محل زندگی خود بیاورید. این محیط جایی نیست جز آپارتمان و خانه شما. با توجه به اینکه امروزه ساختمان ها و آپارتمان ها جایی برای نگهداری گل و گیاه وجود ندارد.

 

لذا دانش آموزان پیشنهاد ساخت باغ شیشه‌ای یا همان تراریوم را ارائه نمودند، تراریوم عبارت است از یک ظرف شفاف پلاستیکی یا شیشه ای سر بسته که در آن گیاهان کوچک در حال رشد قرار دارند. اختراع تراریوم بر این اساس بوده که وقتی گیاهان در یک محیط بسته رشد می کنند; رطوبت حاصل از تعرق و تبخیراز دست نرفته و روی بدنه ظرف به قطره تبدیل و دوباره به خاک برمی گردد. این چرخه رشد با دیگر عوامل رشد همراه شده و گیاهان را قادر می سازد که در انواع ظروف بسته رشد کنند.

ساخت تراریوم و تولید شوینده گیاهی

دانش آموزان پس از مطالعه کامل باغ شیشه ای یا تراریوم، شروع به ساختن آن کردند در ابتدا تراریوم آلوئه ورا تهیه شد و برگ های آن از گیاه مادر جدا شده و به قطعات ریزتر خرد گردید پس از خرد کردن برگ ها، آن ها را در 0/5 لیتر الکل اتیلیک مطلق با خلوص 99/8% قرار داده و به مدت 5 روز در مکانی خشک و خنک نگه داری نمودیم. ظرف حاوی الکل و برگ روزی یک بار توسط پژوهشگران تکان داده شد.

 

پس از 5 روز عصاره تهیه شده را از کاغذ صافی عبور داده و عصاره به صورت صاف و خالص تهیه شد در مرحله دوم با مطالعه ترکیبات شیمیایی شوینده ها، با استفاده از آلوئه ورا، شوینده کاملاً گیاهی ساخته شد. نحوه کشت میکروب ها در محیط کشت در مرحله بعد 2 عدد پلیت نوترینت اگار تهیه شد و سعی در کشت باکتری ها نمودیم. سپس محیط کشت ها را به مدت 30 ساعت در انکوباتور با درجه حرارت قرار دادیم پس از طی مراحل کشت شاهد رشد باکتری ها در محیط کشت ها بودیم.

 

در مرحله بعد 14 سی سی از شوینده ساخته شده را به پلیت های حاوی میکروب ها اضافه کردیم و به آن زمان دادیم و مشاهده شد که با افزایش قطرات عصاره و گذشتن زمان اثر شوینده نیز بیشتر می شود. این آزمایش بر روی انواع چربی ها (روغن زیتون، کره حیوانی و کره گیاهی) نیز تست شد. ابتدا برای هر یک از لکه های چربی یک پلیت تهیه شد. در مرحله بعد به اندازه سطح کمی از هر نوع لکه چربی بر روی پلیت ها گذاشته شد. سپس با استفاده از قطره چکان از عصاره به اندازه مورد نیاز برداشته و قطره قطره بر روی پلیت ها اضافه شد و دانش آموزان مشاهدات خود را ثبت نمودند.
 

مهارت های کسب شده

1- با انواع لکه ها آشنا شدند.

2- با روش های عصاره گیری آشنا شدند.

3- ساپونین موجود در آلوئه ورا را می توانند استخراج کنند.

4- با خواص آلوئه ورا و ساپونین آشنا شدند.

5- با استفاده از ساپونین شوینده ساختند.

6- آزمایشی طراحی نموده و قابلیت پاک کنندگی انواع چربی ها را با این شوینده بررسی نمودند.

7- با تراریوم آشنا شدند.

 

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تهیه: مهدی رحمانی

تنظیم: نسرین صادقی

پاییز را به خانه بیاور


پاییز با این همه رنگ زیبا و دیدنی، گل‌ها و گیاهان مخصوص خود را دارد. گل‌هایی که با شروع پاییز جای گل‌های بهاری را می‌گیرند.

خانه در پاییز

پاییز که از راه می‌رسد، خیلی‌ها فکر می‌کنند دیگر فصل نگهداری از گل و گیاه تمام شده و باید فکر رسیدگی به آنها را از سرشان بیرون کنند. اگر شما هم این‌طور تصوری دارید باید این خیال باطل را از خود دور کنید. پاییز با این همه رنگ زیبا و دیدنی، گل‌ها و گیاهان مخصوص خود را دارد. گل‌هایی که با شروع پاییز جای گل‌های بهاری را می‌گیرند.

 

 

فصل گل‌های داوودی

گل داوودی یکی از همین گل هاست که در فصل پاییز و زمستان می تواند مهمان خانه های شما باشد. چون فصل گلدهی آن، پاییز و اوایل زمستان است. این گیاه زیبا هم در آپارتمان نگهداری می شود و هم در باغچه و البته در گلخانه ها هم به طور مصنوعی در تمام فصل های سال گل می دهد.اگر شما هم گل داوودی دارید، اما غنچه های آن باز نمی شود و بدون این که گل بدهد، خشک شده است باید به شرایط نگهداری آن دقت بیشتری کنید. شاید گیاه به آب نیاز داشته باشد یا نور محیط برایش کافی نباشد. از طرف دیگر، همان طور که گفته شد این گیاه در فصل پاییز و زمستان در باغچه هم می تواند رشد کند و به همین دلیل هوای خیلی گرم ممکن است ساقه ها و برگ های آن را پلاسیده و پژمرده کند.

 

میناهایی که در پاییز به گل می نشیند

یکی دیگر از گل های زیبای پاییزی، گل میناست که با فرارسیدن فصل پاییز گلدهی اش شروع می شود. البته گل مینا یک خوبی دیگر هم دارد و آن رشد سریعش است. به طوری که می تواند به سرعت باغچه خانه را پر از گل کند. مینا معمولا 15 تا 30 سانتی متر رشد می کند و ارتفاعش افزایش می یابد.

ساخت وسایلی مانند تراریوم فرصتی را فراهم می کند  خانواده دور هم جمع شوند و با نظر و مشورت هم یک محصول خانوادگی و زیبا بسازند. کارهای مختلف را هم می توان به افراد مختلف سپرد

باغ شیشه ای

شاید به طور پراکنده نکاتی را در مورد «تراریوم» شنیده باشید. شاید هم اصلا این کلمه به گوش تان نخورده باشد و ندانید منظور از آن چیست. در هر صورت، خوب است بدانید تراریوم به معنای محیطی است که برای پرورش و نگهداری گیاهان ساخته و در نظر گرفته می شود. به عبارت دیگر، تراریوم مجموعه ای از گیاهان است که در محیطی شیشه ای و در یک ظرف بسته یا نیمه بسته رشد کرده و فضایی زیبا ایجاد می کنند.

برای ساخت تراریوم می توان از ظروف بسته یا باز شیشه ای استفاده کرد که آکواریوم، تنگ ماهی، شیشه های مربا و دیگر ظروف شیشه ای که در خانه وجود دارد، از جمله آنهاست. البته یادتان باشد ظرفی که برای این کار انتخاب می کنید باید هم از نظر نفوذ نور مناسب باشد و هم به گیاه اجازه رشد بدهد. به همین دلیل هم معمولا برای ساخت تراریوم استفاده از ظرف هایی که شیشه مات دارد یا رنگی است خیلی مناسب نخواهد بود. قبل از شروع کار هم حتما باید ظرف را با آب و مایع ظرفشویی بشویید تا هیچ آلودگی ای نداشته باشد. یادتان باشد خوب هم آن را آبکشی کنید تا مواد شیمیایی مایع ظرفشویی در آن باقی نماند.

از سوی دیگر با توجه به این که ظرف های بسته و تنگ معمولا کار کاشت گیاه را سخت می کند، استفاده از آنها هم خیلی متداول نیست و بیشتر از ظروفی استفاده می شود که دهانه گشادی دارد و کار با آنها ساده تر است.

پس از انتخاب ظرف و شست وشو و خشک کردن آن، نوبت به انتخاب گیاه و کاشتش می رسد.

تراریوم

کدام گیاه بهترین است؟

پس از تعیین ظرف مورد نظر، باید گیاه دلخواه تان را انتخاب کنید. اولین نکته ای که باید در نظر داشته باشید استفاده از گیاهانی است که رشد خیلی سریعی ندارند. پس از آن هم باید به نیازهای گیاه توجه کنید و براساس آن بهترین مورد را انتخاب کنید. بگونیا، سرخس، دیفن باخیا و... از نمونه گیاهانی است که برای ساخت تراریوم از آنها استفاده می شود. این نکته را هم در نظر داشته باشید که استفاده از گیاهان متفاوت با طرح و رنگ و اندازه مختلف می تواند تراریوم زیباتری برای شما بسازد.

 

فعالیتی خانوادگی

ساخت وسایلی مانند تراریوم فرصتی را فراهم می کند  خانواده دور هم جمع شوند و با نظر و مشورت هم یک محصول خانوادگی و زیبا بسازند. کارهای مختلف را هم می توان به افراد مختلف سپرد. بچه های کوچک تر می توانند در شستن و خشک کردن تا ریختن خاک درون شیشه کمک کنند. انتخاب گیاه مناسب را می توان به بچه های بزرگ تر سپرد و... خلاصه ساخت یک تراریوم و نگهداری از آن می تواند مدت ها مورد توجه همه افراد خانواده باشد.